Chronological

 

1770 Johannes Ewald Rolf Krage
1771 Peter Frederik Suhm Sigrid eller Kierlighed Tapperheds Beløning
1772 Johannes Nordahl Brun Einer Tambeskielver
1773 Johannes Ewald Balders død
1774 Gustaf Fredrik Gyllenborg Birger Jarl
1774 Peter Frederik Suhm Frode
1774 Peter Frederik Suhm Gyrithe eller Danmarks Befrielse Prisen for Kiærlighed
1775 Peter Frederik Suhm Haldan. En Hyrde-Tildragelse
1775 Peter Frederik Suhm De tre Venner eller Hialmar, Asbjørn og Orvarodd
1775 Henrik Bryssel Middelthon Haddings syn
1777 Peter Frederik Suhm Signe og Habor eller Kierlighed stærkere end Døden
1778 Carl Israel Hallman Skeppar Rolf
1781 Edvard Storm Zinklars Vise
1781 Birgitte Catharine Boye Gorm den gamle
1783 Peter Frederik Suhm Alfsol
1783 Gustaf Fredrik Gyllenborg Sune Jarl eller Sverkers död
1783 Gustaf III Frigga
1783 Gustaf III Helmfelt
1783 Gustaf III Gustaf Adolphs ädelmod
1784 Gustaf III and Johan Henric Kellgren Drottning Christina
1785 Jens Baggesen Poesiens Oprindelse
1785 Gustaf Fredrik Gyllenborg Tåget öfver Bält
1785 Christen Henriksen Pram Stærkodder
1786 Gustaf Engzell Dalkarlarne
1786 Gustaf III and Johan Henric Kellgren Gustaf Wasa
1786 Ole Johan Samsøe Frithiof
1787 Christen Henriksen Pram Fridlef og Hiarne-Skiald
1788 Gustaf III and Johan Henric Kellgren Gustaf Adolph och Ebba Brahe
1789 Jens Baggesen Holger Danske
1789 Christen Henriksen Pram Lagertha
1790 Carl Gustaf af Leopold Oden eller Asarnes utvandring
1791 Johannes Nordahl Brun Endres og Sigrids Brøllup
1794 Ole Johan Samsøe Halfdans Sønner
1795 Birgitte Catharine Boye Sigird eller Regnalds Død
1796 Ole Johan Samsøe Dyveke
1796 Ole Johan Samsøe Hildur
1799 Gudmund Jöran Adlerbeth Ingiald Illråda
1802 Adam Oehlenschläger Digte 1803
1803 Adolph Wilhelm Schack von Staffeldt Digte 1804
1805 Adam Oehlenschläger Frejas Alter
1805 Adam Oehlenschläger Vaulundurs saga
1807 Adam Oehlenschläger Thors Reise til Jotunheim
1807 Adam Oehlenschläger Baldur hin gode
1807 Adam Oehlenschläger Hakon Jarl hin rige
1808 Knud Lyne Rahbek Anna Colbjørnsen
1808 Knud Lyne Rahbek Hans Rostgaard og hans Hustru eller Anslaget mod Cronborg
1809 Knud Lyne Rahbek Trondhjems Befrielse
1809 Adam Oehlenschläger Palnatoke
1810 Knud Lyne Rahbek Skottekrigen eller Bondebylluppet i Guldbrandsdalen.
1810 Adam Oehlenschläger Axel og Valdborg
1811 Knud Lyne Rahbek Kong Frederik den Anden i Ditmarsken
1811 P.D.A. Atterbom Skaldar-mal
1811 Erik Gustaf Geijer Poems in Iduna
1811 N.F.S. Grundtvig Optrin af Norners og Asers Kamp
1811 N.F.S. Grundtvig Saga
1812 Knud Lyne Rahbek Peder Skram
1812 Esaias Tegnér Skidbladner
1812 P.M. Møller Holger danske og Skrædderne
1812 Adam Oehlenschläger Stærkodder
1812 Pehr Henrik Ling Agne
1813 Knud Lyne Rahbek Tordenskjold i Marstrand
1813 Pehr Henrik Ling Gylfe
1813 Erik Johan Stagnelius Gunlög
1813 Erik Johan Stagnelius Blenda
1814 P.D.A. Atterbom Epilog
1814 Eleonora Charlotta d’Albedyhll Gefion
1814 Adam Oehlenschläger Helge
1814 Pehr Henrik Ling Eylif den Göthiske
1815 N.F.S. Grundtvig Kvædlinger eller Smaakvad
1815 Nicolai Bierfreund Søtoft Romantiske digte
1816 Pehr Henrik Ling Asarne
1816 N.F.S. Grundtvig Heimdall, dansk Nyaars-Gave for 1816
1816 Adam Oehlenschläger Hagbarth og Signe
1817 Adam Oehlenschläger Hroars saga
1817 Pehr Henrik Ling Riksdagen 1527
1818 Pehr Henrik Ling Den heliga Birgitta
1818 Pehr Henrik Ling Engelbrekt Engelbrektsson
1819 Adam Oehlenschläger Nordens guder
1820 Karl August Nicander Runeswärdet och den förste riddaren
1820 C.J. Boye Brødrene i Leire
1820 Charlotta Åkerhielm and Gustaf Fredrik Åkerhielm Engelbrekt
1821 Nicolai Bierfreund Søtoft Christian den fjerdes dom
1822 Esaias Tegnér Axel
1822 Erik Johan Stagnelius Visbur
1822 H.C. Andersen Alfsol
1823 Nicolai Bierfreund Søtoft Ranzau
1824 Gustaf Fredrik Åkerhielm Valdemar
1824 St. St. Blicher Brudstykker af en Landsbydegns Dagbog
1824 Karl August Nicander Runor
1824 C.J. Boye Juta, Dronning af Danmark
1824 Pehr Henrik Ling Ingiald Illråda och Ivar Widfamne
1824 Pehr Henrik Ling Styrbjörn Starke
1824 Pehr Henrik Ling Blot-Sven
1824 Pehr Henrik Ling Visburs söner
1825 Lauritz Kruse Syv Aar. Et Bidrag til et nordisk Riges hemmelige Hof-Historie. Uddragen af en afdød Diplomatikers Portefeuille
1825 C.J. Boye Svend Grathe
1825 Esaias Tegnér Frithiofs saga
1826 C.J. Boye Kong Sigurd
1826 B.S. Ingemann Valdemar Seier. En historisk Roman
1827 C.J. Boye Erik den Syvende, Konge af Danmark
1827 Adam Oehlenschläger Væringerne i Miklagård
1828 Gustaf Henrik Mellin Erik XIV och hans son
1828 Bernhard Von Beskow Erik XIV
1828 Henrik Wergeland Sinclars død
1828 Wilhelm Gumælius Thord Bonde
1828 B.S. Ingemann Erik Menveds Barndom
1828 Adam Oehlenschläger Hrolf Krake
1829 Gustaf Henrik Mellin Blomman på Kinnehulle
1829 St. St. Blicher Præsten i Vejlbye
1829 Henrik Anker Bjerregaard Magnus Barfods sønner
1829 St. St. Blicher Tesle
1829 Jørgen Michelet Hals Kong Half
1830 Gustaf Henrik Mellin Sivard Kruses bröllop
1830 Carl Christian Bagger Dronning Christina af Sverrig og Monaldeschi
1831 Gustaf Henrik Mellin Anna Reibnitz
1832 Gustaf Henrik Mellin Gustaf Brahe
1833 Adam Oehlenschläger Tordenskjold
1833 C.J.L. Almqvist Hermitaget
1833 B.S. Ingemann Kong Erik og de fredløse
1833 Theodor Vilhelm Rumohr Regner Lodbrok og hans Sønner
1834 C.J.L. Almqvist Drottningens juvelsmycke
1834 Carsten Hauch Vilhelm Zabern
1834 Edvard Fredrik von Saltza Snö Sigvaldsson och Gauta den fagra
1834 Adam Oehlenschläger Dronning Margareta
1835 Anna Catharina Berlin Försakelsen
1835 August Bournonville Valdemar
1835 B.S. Ingemann Prins Otto af Danmark og hans Samtid
1836 Bernhard Von Beskow Torkel Knutsson
1836 B.S. Ingemann Dronning Margrete
1836 Frederika Bremer Trälinnan
1836 Pehr Henrik Ling Tirfing
1836 Edvard Fredrik von Saltza De siste folkungarne eller grundläggningen af S:ta Clara kloster
1837 Anna Catharina Berlin Jörgen Krabbe
1837 Bernhard Von Beskow Kung Birger och hans ätt
1837 Andreas Munch Kong Sverres Ungdom
1837 B.S. Ingemann Holger Danske
1837 Maurits Hansen Hakon Athelstan
1837 Johan Storm Wang Skottertoget eller Slaget ved Kringen
1838 Bernhard Von Beskow Gustaf Adolf i Tyskland
1838 Johan Storm Wang Kong Sverre eller Hakon Sverresøns første Kjærlighed
1838 Henrik Wergeland Hytten eller Kristian IIdens Afreise fra Norge
1838 Adam Oehlenschläger Olaf den hellige
1839 Henrik Hertz Valdemar Atterdag
1839 Adam Oehlenschläger Knud den store
1840 Carl Bernhard Gamle Minder
1840 Rolf Olsen Den siste viking
1841 Carit Etlar Madsalune
1841 Carsten Hauch Svend Grathe
1841 Olav Dahl Kjærligheds magt eller Slaget ved Solskjel
1841 Adam Oehlenschläger Ørvarodds saga
1841 Sofia Henrika Lundequist Gustaf Wasa
1843 August Bournonville Erik Menveds Barndom
1844 Carl Wilhelm Böttiger Asarne i Delphi
1844 Anna Catharina Berlin Rosensparreska ättens utgång
1844 Hans Ørn Blom Tordenskjold
1844 Henrik Hertz Tordenskjold i Dynekilen
1844 Theodor Vilhelm Rumohr Peter Tordenskjold
1844 Adam Oehlenschläger Erik Glipping
1844 Johan Sebastian Welhaven Nyere digte
1846 August Blanche Engelbrekt och hans dalkarlar
1846 Theodor Vilhelm Rumohr Niels Juel
1846 Conrad Nicolai Schwach Samlede dikter
1846 Johan Börjesson Erik den fjortonde
1846 Johan Storm Wang Den navnløse
1847 Carolina Wilhelmina Stålberg Hedvig Charlotta Nordenflycht
1847 Johan Börjesson Erik den fjortondes son
1847 Anders Lindeberg Junker Carl
1847 Nicolai Bierfreund Søtoft Knud den hellige
1847 Carl Bernhard Krøniker fra Kong Christian II’s Tid
1847 Constance Hultin Aslögs saga
1848 B.W. Michael Sanct Olafs Dag
1848 Carolina Wilhelmina Stålberg Catharina Månsdotter
1849 Carolina Wilhelmina Stålberg Drottning Filippa
1849 Anders Lindeberg Den oskärade helgedommen
1849 Gustaf Henrik Mellin Jacob Casimir De la Gardie
1849 Christian Hviid Bredahl Knud Svendssøn
1849 C.J.L. Almqvist Sviavigamal
1849 Adam Oehlenschläger Regnar Lodbrok
1849 Carsten Hauch Saga om Thorvald Vidførle
1850 Theodor Vilhelm Rumohr Grevens Fejde
1850 Carsten Hauch Marsk Stig
1850 Carl Bernhard Krønniker fra Kong Erik af Pommerns Tid
1850 Christian Monsen Dronning Gyda
1850 Jeanette Stjernström Carl XII vid Pultava eller Sista resursen
1852 Carsten Hauch Tycho Brahes Ungdom
1852 Kristian Arentzen Gunløg Ormetunge
1852 P.A. Jensen Olaf i Venden
1853 Rolf Olsen Anna Kolbjørnsdatter
1853 Benedicte Arnesen Kall Grev Bothwell i Norge
1853 Carit Etlar Gjøngehøvdingen
1853 Anders Herman Bjursten Gyltas grotta
1853 Kristian Arentzen Knut den hellige
1854 Jeanette Stjernström Fyra dagar af konung Gustaf III:s regering
1854 Anders Herman Bjursten Öfverste Stobée
1854 Oscar Wijkander Lucidor
1854 Carl Georg Starbäck Vasa
1855 Jeanette Stjernström Drottning Kristina
1855 Carit Etlar Vaabenmesteren
1855 Carit Etlar Dronningens vagtmester
1855 Andreas Munch En aften paa Giske
1856 Anders Herman Bjursten Minnen från Gripsholm
1856 Hedvig Von Numers På Gröna Lund
1856 Johan Börjesson Solen sjunker
1856 Ulrika von Strussenfelt Pehr Brahe den yngre
1857 Ulrika von Strussenfelt Bröderne eller 1808 och 1809
1857 Jeanette Stjernström Konung Karl X Gustav
1857 Viktor Rydberg Fribytaren på Östersjön
1857 Henrik Ibsen Fru Inger til Østraat
1857 Christian Monsen Gulbrandsdølerne
1857 Bjørnstjerne Bjørnson Mellem slagene
1857 Ludvig Joseph Flamand Peter Griffenfeldt eller fængslet paa Munkholm
1858 Bjørnstjerne Bjørnson Halte Hulda
1858 Wilhelm Gumælius Engelbrekt
1858 Anders Herman Bjursten Gefion
1858 Henrik Ibsen Hærmændene på Helgeland
1858 Johan Börjesson Ur Karl XII:s ungdom
1858 Eva Brag Sigurd och Brynhilda
1859 Ulrika von Strussenfelt Magnus Stenbock
1859 Ulrika von Strussenfelt Paykull
1859 Hedvig Von Numers Ett äfventyr i Humlegården på Carl Israel Hallmans tid
1859 Kristian Elster Fra Fjorden
1859 Carolina Wilhelmina Stålberg Gustaf III och hans omgifning
1860 Ulrika von Strussenfelt Arfgodset
1860 Octavia Carlén Birger Ulfssons löfte
1860 Henrik af Trolle Skeppet Ölands flagga
1860 Johan Lauritz Sundt Niels Lykke
1860 Johan Jolin Ung-Hanses dotter
1860 Andreas Munch Kongehallen i Bergen
1860 Emilie Risberg Rolf och Alfhild eller De första kristna i Sverige
1861 Carolina Wilhelmina Stålberg Christina, drottning af Sverige
1861 Johan Börjesson Brödraskulden. Erik XIV, senare afdelningen
1861 Bjørnstjerne Bjørnson Kong Sverre
1861 August Bournonville Valkyrien
1861 Emilie Zogbaum Kong Olaf og Hedningerne
1862 Carit Etlar Krøniker
1862 Carit Etlar I Dynekilen
1862 Bjørnstjerne Bjørnson Sigurd Slembe
1862 Carsten Hauch Valdemar Atterdag
1862 Nils Arfwidsson Ett år af Gustaf III :s regering
1863 Octavia Carlén Kung Eriks gästabud
1863 Frans Hedberg Dagen gryr
1863 Carit Etlar Heverts Krønike
1863 Theodor Vilhelm Rumohr Historiske Billeder fra Christian den Fjerdes Tid
1863 Johan Christopher Brun Magnus den gode
1863 Kristian Elster Audun Hugleikson
1863 Kristian Elster Eystein Meyla
1863 Henrik Ibsen Kongsemnerne
1864 Oscar Wijkander Amarantherorden
1864 Andreas Munch Hertug Skule
1864 Aasmund Olavsson Vinje Olaf Digre
1864 Carsten Hauch Fortælling om Haldor
1864 Theodor Hagberg Karl den tolfte
1865 Ulrika von Strussenfelt Svedenborgs guddotter
1866 Theodor Hagberg Karl den elfte
1866 Ludvig Josephson Marsk Stigs döttrar
1867 Frans Hedberg Hertig Magnus och sjöjungfrun
1867 H.F. Ewald Svenskerne på Kronborg
1868 Frans Hedberg Wasa-arfvet
1868 August Bournonville Thrymskviden
1868 Carl Georg Starbäck Engelbrekt Engelbrektsson
1869 Carolina Wilhelmina Stålberg Emerentia Ruth
1870 Henrik af Trolle Sjö-officeren
1870 Carit Etlar Tranens varsel
1870 Bjørnstjerne Bjørnson Arnljot Gelline
1870 Edvard Bäckström Fången på Kallö
1870 Oscar Wijkander En konung!
1871 Henrik Ibsen Terje Vigen
1871 H.F. Ewald Den skotske Kvinde på Tjele
1871 Mathilda Lundström Kristina Gyllenstjerna
1871 Carl Georg Starbäck Nils Bosson Sture
1872 Henrik af Trolle Kapten Thomas Darell
1872 Carit Etlar Tordenskjold i Marstrand
1872 Bjørnstjerne Bjørnson Sigurd Jorsalfar
1872 Herman Hörner Drottning Christinas första natt i Rom
1873 Bjørnstjerne Bjørnson Kong Eystein
1874 Henrik af Trolle Gustaf III:s testamente eller 1792 och 1815
1874 Carit Etlar Viben Peter
1875 Kristofer Janson Fraa Dansketidi
1875 Andreas Munch Fangen paa Munkholmen
1875 H.F. Ewald Knud Gyldenstjerne
1876 Julius Villiam Gudmand-Høyer Sorte Ellen og hendes søn
1876 J.P. Jacobsen Fru Marie Grubbe
1876 Mathilda Lundström Grim Viking
1876 Just Gude-Smith Olaf den hellige
1876 Ernst Wallmark Blenda
1877 H.F. Ewald Niels Brahe
1877 Carit Etlar Fangen paa Kalø
1877 Frans Hedberg Vikingarne
1878 Aurora Ljungstedt Linné i Upsala och i Amsterdam
1878 Henrik af Trolle Östersjöns konung
1878 August Strindberg Mäster Olof
1878 Magdalena Thoresen Kristoffer Valkendorf og Hanseaterne
1878 Christian Richardt Drot og Marsk
1878 Bodvar Fredrik Johannes Brochmann Håkon Adalsteinsfostre
1879 Carl Georg Starbäck Lifknektens berättelser om händelser ur Gustaf II Adolfs historia
1879 Peter Marius Petersen I Hjørungavåg
1880 Octavia Carlén Hjeltemod och ädelmod
1880 Holger Drachmann Peder Tordenskjold
1880 H.F. Ewald Anne Hardenberg
1880 Carit Etlar Salomon Baadsman
1880 Louise Stjernström Smedsonen från Örebro
1880 Louise Stjernström Gustaf II Adolfs ungdom
1881 Louise Stjernström En ädel drottning
1881 Louise Stjernström Carl XII:s drabant
1881 Louise Stjernström Iliana
1881 Octavia Carlén På villovägar
1881 Ragnar Pihlstrand Fänrik Flinks minnen
1882 Henrik af Trolle Krona och törne
1882 Ragnar Pihlstrand Fröken Bärfeldts hemlighet
1882 Ragnar Pihlstrand Birger Jarls söner
1882 Emilie Lundberg Frihetsvännerna
1883 Ragnar Pihlstrand Snapphanens bröllop
1883 Octavia Carlén Alf den sterke
1883 Louise Stjernström Kung Gustaf och silfverskon
1883 Louise Stjernström Stenbocken och getabocken
1884 Louise Stjernström Gamle Hurtig
1884 Louise Stjernström Liten, men naggande god
1884 Ragnar Pihlstrand Nils Dacke
1884 H.F. Ewald Valdemartoget
1884 Karl Gjellerup Brynhild
1885 Ragnar Pihlstrand Ivan Mazeppa
1885 H.F. Ewald Dronningens jomfruer
1885 Ragnar Pihlstrand Fornforskarens sagor och berättelser ur vårt lands historia
1886 H.F. Ewald Niels Ebbesøn
1888 H.F. Ewald Griffenfeld
1888 Karl Gjellerup Hagbart og Signe
1888 Louise Stjernström Sten Sture den äldre och hans samtida
1889 Louise Stjernström Svante Nilsson Sture och hans samtida
1889 Carl Georg Starbäck Mäster Olofs bröllop
1889 Vitle Vislie Utan Hovding
1890 Rudolf Muus Bruden fra Romsdal
1890 H.F. Ewald Caroline Mathilde
1890 Adolf Langsted Willemoes
1890 Per August Lindholm Gustaf Wasa och westmanländingen eller Sköldemärket
1890 Per August Lindholm Hans Wåghals
1890 Per August Lindholm Hans Rödskägg och Erik Skeppare eller Johan III och ångermanländingen
1890 Per August Lindholm Gustaf II Adolf och helsingen
1890 Louise Stjernström Sten Sture den yngre och Kristina Gyllenstjerna
1891 Louise Stjernström Gustaf Wasa och hans samtida
1891 Rudolf Muus Svenskerne paa Norderhov
1891 Viktor Rydberg Vapensmeden
1891 Jon Flatabø Olav Trygvason
1892 Louise Stjernström Erik XIV och Johan III
1892 Mathilda Lundström För hundra år sedan
1892 H.F. Ewald Clara Bille
1892 Per August Lindholm Petter Ros
1892 Marie Sophie Schwartz Bellmans skor
1893 Per August Lindholm Kung Erik och blekingsflickan
1893 Carit Etlar I løndom
1893 Antonette Meyn Svundne tider
1893 Karl Gjellerup Kong Hjarne Skjald
1893 Rudolf Muus Søstrene paa Østraat
1893 Rudolf Muus Kong Olaf og hans Mænd
1894 Kristofer Janson De fredløse
1894 Ragnar Pihlstrand Jernhandsken
1894 Carl Snoilsky Svenska bilder
1894 Vilhelm Østergaard Danmarks Vovehals
1894 Holger Drachmann Vølund Smed
1894 Daniel Fallström Gustaf II Adolf
1895 Elisabeth Schøyen Hellig Olaf
1895 Rudolf Muus Fribytteren paa Vesterhavet
1895 Rudolf Muus Gildet paa Nykøping Slot
1895 Rudolf Muus Kongemordet i Bergen, eller Borgerkrigens Rædsler
1895 Rudolf Muus Kongesønnen fra Færøerne
1895 H.F. Ewald Leonora Kristina
1895 Vilhelm Østergaard Tyge Brahe
1896 Louise Stjernström Karl och Sigismund
1896 Harald Molander En lyckoriddare
1896 Daniel Fallström Ur Gustaf Wasas saga
1896 Antonette Meyn En Kjærligheds-Historie fra gamle Dage
1896 Victor Hugo Wickström Arnliot Gällina
1896 Karen Sundt Kommandantens Datter
1897 Louise Stjernström Gustaf II Adolf och hans samtida
1897 Svend Leopold Prinsesse Charlotte
1897 Verner von Heidenstam Karolinerna I
1897 Ragnar Pihlstrand Magnus Smek
1897 Johan Bojer Olaf den hellige
1898 Rudolf Muus Sinklartoget
1898 Rudolf Muus Ravn den fredløse
1898 H.F. Ewald Christian den anden
1898 Verner von Heidenstam Karolinerna II
1898 Ragnar Pihlstrand Albrecht af Mecklenburg
1899 Sophie Elkan John Hall
1899 Louise Stjernström Christiana Oxenstjerna
1899 Carl August Cederborg Göngehöfdingen och snapphanarne
1899 Ragnar Pihlstrand Halolas hemligheter
1899 Adolf Langsted Kristian den Fjerde
1899 August Strindberg Folkungasagan
1899 Ragnar Pihlstrand Drottning Margareta
1899 August Strindberg Gustaf Vasa
1899 Adolf Paul Kristian II
1899 Adolf Paul Karin Månsdotter
1899 Rudolf Muus Olaf Trygvessøns Helteliv
1899 Rudolf Muus Kongesønnen fra Ringerike
1899 Elisabeth Schøyen Magnus den gode
1899 Elisabeth Schøyen Harald Haardrade
1899 Jon Flatabø Jostedals-Rypen
1900 Carl August Cederborg Den siste snapphanen
1900 Carl August Cederborg Karl IX på Ljungby
1900 August Strindberg Erik XIV
1900 August Strindberg Gustaf Adolf
1900 Oscar Levertin Magistrarne i Österås
1900 Carit Etlar Karl den Tolvtes stjerne og andre fortællinger
1900 Per Sivle Svoldr
1901 Carl August Cederborg Dufvans dotter
1901 August Strindberg Carl XII
1901 Johan Breda Bull Tordenskjold
1901 Kristofer Janson Middelalderlige bileder
1901 Verner von Heidenstam Hellige Birgittas pilgrimsfärd
1901 Johan Breda Bull Dyveke i Norge
1901 August Strindberg Engelbrekt
1901 Johannes V. Jensen Kongens Fald
1901 P.M. Gjærder Fru Ragnhild Erlingsdotter til Giske
1901 Elisabeth Schøyen Dronning Margrethe
1902 Elisabeth Schøyen Kong Sverre
1902 Johan Breda Bull Fra Fru Ingers Tid
1902 Sophie Breum Fuldtro Sind
1902 Svend Leopold Enevold Brandt
1902 August Strindberg Gustaf III
1902 Peter Marius Petersen Oldingen paa Kallundborg
1902 Rudolf Muus Karl XII for Akershus og Fredriksten
1902 Rudolf Muus Slaget paa Svenskesletten
1902 Kristofer Janson Asgeir Kongsson
1902 Johan Breda Bull Dyveke i Danmark
1903 Johan Breda Bull Jomfruerne på Østraat
1903 August Strindberg Kristina
1903 Frans Hedberg Sten Stures löfte
1904 Olaf Benneche Marie Louise Reventlow
1904 Ivar Sæter Hans Nilsen Hauge
1904 Johan Breda Bull Kong Kristjern Tyran
1904 Sophie Elkan Konungen: en sannsaga, del 1
1904 Sophie Elkan Konungen: en sannsaga, del 2
1904 Ernst Didring Ingjald Illråde
1905 Svend Leopold Prins af Danmark
1905 Ragnar Pihlstrand Bondesonen
1905 Ragnar Pihlstrand Gustaf II Adolf och Ebba Brahe
1905 Ragnar Pihlstrand “Ryssen är öfver oss!”
1905 Børge Janssen Jomfruen fra fra Lucca
1905 Børge Janssen Kongelig naade
1905 Ragnar Pihlstrand Tordenskjolds spikklubba
1905 Johan Breda Bull Christian Fredrik
1905 Just Gude-Smith Under Haldens Beleiring
1905 Verner von Heidenstam Folke Filbyter
1905 Ragnar Pihlstrand Kristian Tyrann och Jörgen Kock
1906 Børge Janssen Prinsessen
1906 Ragnar Pihlstrand En ärelös riddare
1906 Ragnar Pihlstrand Från Kallö fångtorn till Stockholms konungaborg
1907 Verner von Heidenstam Bjälboarvet
1907 Thit Jensen Prins Nilaus af Danmark
1908 Ernst Didring Två konungar
1908 Johan Breda Bull Hans Nielsen Hauge
1908 Børge Janssen Christine af Danmark
1908 H. Wiers-Jenssen Anne Pedersdotter
1908 Hulda Garborg Sigmund Bresteson
1909 Børge Janssen Christine af Milano
1909 Ragnar Pihlstrand Samvetets dom
1909 Ragnar Pihlstrand Från Poltava till Bender
1910 Sophie Elkan Jacob Jan
1910 Sophie Elkan Kungamörderan
1910 Børge Janssen Bente Gyldenløve
1910 Ragnar Pihlstrand Kungliga skuggor
1911 Olaf Benneche Rygnestadgutten
1911 Børge Janssen Ulrika Eleonora. Danskens Datter. Svenskens Moder.
1911 Theodor Ewald Støvlet Cathrine
1911 Ragnar Pihlstrand Hattar och mössor
1911 Theodor Ewald Cæcilie Jakobsdatter
1911 Theodor Ewald Edele Jernskjæg
1912 Børge Janssen Christine af Lothringen
1912 Carl August Cederborg Grevefejden
1912 Ragnar Pihlstrand Anno 1812
1912 Rudolf Muus Skottertoget til Norge 1612
1913 Børge Janssen En Roman fra Rosenborg
1913 Carl August Cederborg Dackefejden
1913 Carl August Cederborg Kopparskrinet
1913 Carl August Cederborg Snapphaneblod
1913 Carl August Cederborg De tolv apostlarne eller Jakob Bagges skatt
1913 Carl August Cederborg Silverhättan
1914 Børge Janssen Prinsessens Kammerherre
1914 Carl August Cederborg Svante Stensson Sture
1914 M.B. Landstad Harald Haarfager
1915 Børge Janssen Don Erik
1915 Carl August Cederborg Drabanten
1915 Olav Sletto Loke
1915 M.B. Landstad Snefrid
1916 Børge Janssen Kongens Grenader
1916 Olav Sletto Domen
1917 Ernst Didring Gustav II Adolf
1917 Rudolf Muus Adelsjomfruen paa Fredrikshald
1917 Børge Janssen Dronningens Gemak
1917 Olav Sletto Millom eldar
1918 Børge Janssen Kong Frederik i Bologna
1918 Theodor Ewald Kai Lykke
1918 Sigurd Eldegard Knivarne
1918 Severin Kvaale Kristian Lofthus
1918 Børge Janssen Den fangne Frue. Af Christina Gyllenstiernas Saga
1918 Theodor Ewald Lavrids Vestenis Lykke: historisk Roman
1918 Olav Sletto Skyming
1919 Børge Janssen Den fangne Lehnsmand. Af Søren Norbys Saga
1919 Olav Gullvåg Håløygabrand

 

 

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Invenīre: Discovery & Innovation in Pre-Modern Scandinavia

February 22- 23, 2019, Berkeley, California

Mainzer Beobachter

Weblog van Jona Lendering

The Woods Called

and I had to go

%d bloggers like this: